wtorek, 10 maja 2016

Anejakulacja

Czym jest anejakulacja?

   Anejakulacja to brak wytrysku podczas orgazmu. Wbrew powszechnemu przekonaniu wytrysk nie musi się ściśle wiązać z orgazmem. Mężczyzna, który nie ma wytrysków, nie jest zatem oziębły, potrafi odczuwać podniecenie i pożądać swojej partnerki – choć ta mogłaby niesłusznie odebrać brak wytrysku jako zniewagę.

   Rzadko się zdarza, by anejakulacja miała podłoże fizjologiczne: zwykle stanowi ona wynik blokady psychicznej o charakterze pełnym, częściowym (mężczyzna ma wytrysk, kiedy się masturbuje) lub koitalnym. W każdym z tych przypadków należy ustalić, czy partnerzy odczuwają w związku z tym zaburzeniem frustrację.

   Nie należy mylić anejakulacji z wytryskiem wstecznym, w przypadku którego sperma zamiast do cewki moczowej zostaje uwolniona do pęcherza moczowego. Dzieje się tak na skutek złego funkcjonowania zwieracza pęcherza (co z kolei ma zwykle związek z przebytą interwencją chirurgiczną albo, w niektórych przypadkach, z cukrzycą).

   Mój partner ma erekcje, ale nigdy nie dochodzi do wytrysku. Jak temu zaradzić?

   Anejakulacja jest rzadkim zaburzeniem. Jeżeli pani partner ma orgazmy, ale nie następuje wówczas uwolnienie spermy, powinien się skonsultować z urologiem. Na skutek niektórych chorób sperma kieruje się do pęcherza moczowego: mówimy w tym przypadku o wytrysku wstecznym, który jednak nie występuje zbyt często. Jeżeli natomiast nie pojawia się ani orgazm, ani wytrysk, problem ma najczęściej podłoże psychiczne. Czasem blokadę wywołują u mężczyzn obawy o to, że ich partnerka zajdzie w ciążę. Nie mam wystarczającej liczby danych, by stwierdzić, czy w opisywanym przez panią przypadku chodzi o blokadę o charakterze psychicznym czy fizjologicznym. Istotna byłaby też informacja, czy pani partnerowi po raz pierwszy zdarza się to z panią, czy problem ten pojawiał się także w przypadku kontaktów z innymi partnerkami. Z pewnością warto się zwrócić do seksuologa albo do psychologa, który zajmuje się zaburzeniami tego typu.